YAYALAR, HAYVANLA

ÇEKİLEN veya ELLE

SÜRÜLEN ARAÇLAR ve

HAYVAN SÜRÜCÜLERİ

İLE İLGİLİ KURALLAR

YAYALARLA İLGİLİ KURALLAR :

*Yaya yolu ,banket veya alan varsa, buralardan yürümek zorundadırlar. Her iki tarafında banket bulunan iki yönlü yollarda yürüyen yayalar araçların kendilerini fark edebilmeleri için sol banketten yürümelidirler

*Her iki tarafında banket bulunmayan veya kullanılır durumda olmayan iki yönlü yollarda ,yayalar taşıt yolunun  sağ kenarında diğer yayalar gidişlerine göre taşıt yolunun sol kenarından yürümek zorundadırlar.

*Karşı yöne geçmek isteyen yayalar, yaya veya okul geçitlerinden geçmek zorundadırlar.

*Özürlü kişilerin taşıt yolu üzerinde bulunmaları halinde bütün sürücülerin yavaşlamaları ,gerektiğinde durarak yardımcı olmaları zorunludur.

*Yaya veya okul geçitlerinden geçerken yayalar için ışıklı işaret varsa bunlara uymak geçidin sağ bölümünden yürümek zorundadırlar.

Yaya geçidi yoksa ;

Yollarda güvenli geçiş önce sola, sonra sağa bakılarak sakıncalı bir durum yoksa  taşıt yoluna girilerek geçiş sırasında sağa ve sola bakarak geçişlerini tamamlarlar. Yayalar taşıt yoluna girmeden duramayacak kadar hızla yaklaşan araçlara  ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.

*Yaya yolu bulunmayan ,gece ve gündüz görüşün az olduğu hallerde uyarıcı açık renk elbise veya üstünde veya elindeki eşyada yansıtıcı bulundurmak veya ışık taşımak zorundadırlar.

HAYVAN SÜRÜCÜLERİ,HAYVANLA ÇEKİLEN VE ELLE SÜRÜLEN ARAÇLARLA İLGİLİ KURALLAR:

*Hayvanla çekilen ve elle kullanılan araçlar kendilerine yasaklanmış yere girmeden ve trafik kurallarına uyarak sürülmelidir.

*Yerleşim birimi dışındaki karayolunun taşıt yolu üzerinde mecburi haller dışında hayvan bulundurmak yasaktır.

*Hayvanları başıboş bırakarak trafik kazasına sebep verenler 3 ay hapis cezası

ile cezalandırılır.

*Elle sürülen araçların ön kısmında bir adet beyaz ,sol arka kısmında ise bir adet kırmızı ışık veren lamba ,fener ya da yansıtıcı bulundurmak zorunludur. 

Taşıt yolunu kullanmak zorunda kalan hayvan sürücüleri ile ilgili kurallar :

*Sürü ve kümeleri ,gerekli tedbirleri almadan tünellerden geçirmek ,

*Sürü ve kümelerin boyunu 30 m.den kısa tutmak ,

*Boyu 30 m.yi aşan sürü ve kümeleri kısımlara ayırarak aralarında  en az 30m.mesafe bırakmak,

*Taşıt yolunun en sağ şeridini kullanmak  zorundadırlar.