TEHLİKELİ MADDELERİN

TAŞINMASI

Fiziksel ve kimyasal yapı ve nitelikleri bakımından patlayıcı ,parlayıcı, yanıcı, yakıcı,kendi kendine  veya kolayca ateş alıcı, zehirli veya radyoaktif maddeler ile bunların benzerleri  Tehlikeli madde sayılır.

Tehlikeli maddelerin yüklenmesi veya boşaltılması sırasında bulundukları yere 30 m.mesafe içinde sigara ve benzerleri şeyler içilmeyecek aydınlatma cihazları gibi kıvılcım çıkaran şeyler kullanılmayacak.

Tehlikeli madde taşıyan araçlar içinde 6 voltu geçmeyen  pilli fener dışında aydınlatma cihazları bulundurulmayacak.

6 kg.lık  2 adet yangın söndürme cihazı bulunduracaklardır. 

Araca  başka yük alınmayacak ,mal sahibi veya hizmetliden başka yolcu alınmayacak.Parketme ve duraklama halinde araç, bir görevlinin gözetiminde olacak. Ön ve arka yanlarına kırmızı zemin üzerine boyu 20 cm.ve çizgi kalınlığı 2,5 cm. den az olmayan beyaz renkte TEHLİKELİ MADDE  yazısı yazılacak, ayrıca ön ve arka tarafına kolayca görülebilir 30x30 cm. ebadından küçük olmayan bezler asılacaktır.

            Yerleşim yerleri dışındaki karayolunda diğer  araçları  en az 50 m. mesafeden takip edeceklerdir.

Duraklama halinde diğer araçlarla aralarında 20 m. Mesafe bulunduracaklardır.Radyoaktif maddelerin yüklenmesi, boşaltılması ve taşınabilmesi için ayrıca Atom enerjisi Komisyonun dan izin alınması zorunludur.