KARAYOLUNDA ARAÇ

SÜRME YASAĞI :

Uyuşturucu ve keyif verici maddeleri almış olanlar ve alkollü içki almış olanlar güvenli sürme yeteneklerini kaybetmiş olanların karayolunda araç sürmeleri yasaktır. Bu şekilde araç kullanan sürücüler ; araç kullanmadan men edilir, mahkemeye sevk edilir, ayrıca sürücü belgesinin  iptali ile cezalandırılır.

Alkollü içki almış olarak araç kullanan hususi taşıt sürücülerinin kanlarındaki alkol miktarı en çok 0,50 promil olabilir. Diğer sürücülerin alkollü içki almış olarak araç kullanmaları yasaktır.0,50 promilin üzerinde alkollü içki almış olarak araç kullanan sürücüler tespit edildiğinde; sürücü belgesi :

Birinci defa da 6 ay, ikinci defa da 2 yıl, süre ile elinden alınır. üçüncü defa da tekrarı halinde ise 6 aydan aşağı olmamak üzere hapis cezası ile hafif para cezası verilir. Ve sürücü belgeleri 5 yıl süre ile geri alınır. Bu  sürenin sonunda psiko teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesine tabi tutulur ve sürücü belgesi iadesinde sakınca bulunmayanlara belgesi iade edilir. Uygun olmayanlara sürücü belgesi iade edilmez.

Sürücü belgesi olmayanların veya sürme yetkileri oldukları araçlar dışındaki araçları karayolunda sürmeleri yasaktır.

 Ticari amaçla yük ve yolcu taşıyan motorlu araç sürücüleri bir yarar karşılığında sürücülük yapanların  24 saatlik herhangi bir süre içinde devamlı olarak 5 saat  ,en az 30 dakika dinlenme olmak üzere toplam 9 saatten fazla

Araç kullanmaları yasaktır. Ticari araç sürücülerinin Türkiye şoför ve otomobilciler esnaf odalarına bağlı olan  meslek odasında Ticari taşıt kullanma  belgesi almak zorundadırlar.

Otobüs, kamyon ve çekici  gibi araçların sürücülerinin kontrolü takoğraf cihazı ile yapılır, bu araçlarda takoğraf bulundurmak  ve kullanmak zorunludur.

Sürücü ve yolcular toplu taşıma araçlarında sigara içemezler.