,

İNSAN VÜCUDU

Bir insanın neresinde hani organ olduğunu bilmesi vücudunu tanıması gerekir.

Hücre : Canlı varlıkların en küçük çalışma biriminde (yapı taşına) hücre denir.

Doku : Genellikle aynı tip hücrelerin bazı görevleri yapmak üzere birleşerek meydana getirdikleri örgüye doku denir.

Organ : Bir veya birkaç dokunun birleşerek belli bir işi yapmak için meydana getirdikleri yapıdır.

      Bazı dokular özel bir yapı içerisinde birleşir ve bir organ meydana gelir her organın ayrı bir görevi vardır.ÖR: mide ,böbrek gibi.

Sistem : Aynı amaç için çalışan organların bütününe sistem denir.Vücudumuzda bulunan tüm organların her birisi kendi aralarında birleşir. Belli bir işi yapmak için birkaç organın birleşmesi ile sistem meydana gelir.

 

SİNDİRİM SİSTEMİ :

Yediğimiz yiyecekleri sindirerek vücudumuza yararlı hale getirir. Böylece diğer sistem ve organların beslenmesini sağlar. Bu sistemi oluşturan organlar şunlardır: Ağız boşluğu ,dişler,dil,yutak,yemek borusu,mide, ince bağırsaklar ve kalın bağırsaklar. Ayrıca bu organlara karaciğer ,dalak ve pankreas yardımcı olur.

 

DOLAŞIM SİSTEMİ :

Diğer sistemlere kan yoluyla oksijen ve gerekli besinleri  götürür. Vücudun bütün bölgelerinde faaliyet gösterir. Dolaşım sistemi organları : Kalp, kan ve kan damarlarıdır.

 

SOLUNUM SİSTEMİ :

Vücudun ve vücuttaki sistemlere ait organ ve dokuların oksijen ihtiyacını karşılar. Oksijeni havadan alarak kana verir ve vücudun çıkardığı karbondioksiti dışarıya atar. Bu sistemin organları : Gırtlak borusu, soluk borusu, bronşlar  ve akciğerlerdir.

 

SİNİR SİSTEMİ :

Vücudun ve vücuttaki tüm sistemlerin çalışmasını idare eder . Sinir sisteminin organları :

Beyin ,omurilik ve sinirlerdir.Omurilik omurga (bel kemiği ) kanalının içinden geçer. Sinirlerde vücudun tüm bölgelerini bir ağ gibi sarar.

 

HAREKET SİSTEMİ :

Bütün sistemler görevlerini yaparak bu sistem sayesinde vücudun davranışını ayarlar insanın  ayakta durmasını, hareket etmesini sağlayan sistemdir. Hareket sisteminin organları ise : Kemikler (iskelet) kaslar ve eklemlerdir.

 

İÇ SALGI SİSTEMİ :

Sistemlerin yaptığı işlerin bir düzen içinde olmasını sağlar.( Endokrin) Böylece insan vücudu düzenli bir şekilde canlılığını ve yaşamasını sürdürmesini sağlar.