TRAFİK KAZALARINDA EN

ÇOK YARA ALAN VÜCUT

BÖLGELERİ VE ORGANLARI :

 

A)    Kafa Bölgesi : Bu bölgede kafatası  ve kafatasını çevreleyen kemikler bulunur. İçinde  yara aldığı zaman çok tehlikeli olabilecek ,insanı idare eden BEYİN bulunmaktadır.

B)    Yüz Bölgesi : Bu bölgede tehlikeli bir şekilde yara alabilecek önemli organlar ;göz, burun ve çenedir.

C)    Boyun – Ense  Bölgesi : Bu bölgedeki kanama ve yaralanmalarda özellikle boynun ön –yan tarafında bulunan şah damarları kesilir  veya parçalanırsa çok kısa sürede çok fazla kan kaybı sonucu ölüm görülür. Ayrıca boynun içinden geçen ve kırıldığı zaman felç veya ölümle sonuçlanan boyun omurları bulunur.

D)    Göğüs Bölgesi : Bu bölgede herhangi bir cismin veya kaburgaların batması ya da ezilme-sıkışma  sonucu parçalanma ve iç kanama görülür.Bu durumda göğsün içinde bulunan kalp ve akciğerin yaralanması çok tehlikelidir.

E)     Karın Bölgesi : Karın bölgesinin üst kısmında sağ tarafında karaciğer ,ortasında mide yakınlarında dalak,  pankreas ve safra kesesi bulunur. Bu bölgenin alt tarafında  da ince ve kalın barsaklar yer alır. Karın bölgesinde olabilecek önemli bir yaralanmada bu organlar zarar görecek olursa hayati tehlike meydana gelir.

F)     Sırt- Bel Bölgesi : Bu bölgenin tam ortasından bel kemiği (omurgalar) geçer.Bel kemiği başın alt-arka kısmından başlar kuyruk sokumuna kadar uzanır.Belin üst kısmında ve iki yan tarafında böbrekler bulunur.Bu bölgede omurgaların kırılması ile omurilik zedelenirse duyu kaybı ve felç görülür. Ancak bu bölge içindeki organlar bir darbe ile zarar görürse hayati tehlike olabilir.

Üst yanlarda kollar ,alt yanlarda da bacaklar bulunur Bu bölgelerin yaralanmalarında hayati tehlike görülmez.