SÜRÜCÜLÜKTE SAĞLIK

YETERLİLİĞİ UYGUN

OLMAYAN DAVRANIŞLAR

VE RUHSAL DURUM :

 

 

Eğer bir insan iyi bir sürücü ise bedenen ve ruhen çok sağlıklı demektir.

Sürücülükte Görme Yeterliliği : Gözlük ve lens kullananlar araç kullanabilirler. Tek gözü görmeyen, renk körü ve gece körü olanlar sürücü belgesi alamazlar.

Sürücülükte İşitme Yeterliliği : Sağlıklı bir kulak fısıltıyı 5 metre uzaklıktan duyar Sürücü adayının bir kulağı normal, diğer kulağı da en az 2,5 metreden duymalıdır. İşitme engellilerin sürücü belgesi alabilmesi için bir kulağın normal, diğer kulağının da işitme cihazı ile işitmesi gerekir. Ancak işitme cihazı takılan kulak fısıltıyı 1-2 metreden duyabilmelidir. İşitme  cihazı takan bir sürücüye B özel ve F sınıfı sürücü belgesi verilir. Ticari araç kullanamazlar .

        Bedenen ve ruhen sağlam, görme derecesi yeterli olan işitme engelli ve dilsizlere, sadece özel araç kullanmak üzere H sınıfı belge verilir.

 

Sürücülükte Ruhsal Ve Sinirsel Yapı Özelliği :

       İleri derecede ruh ve sinir hastası olanlara sürücü belgesi verilmez. Alkol ve uyuşturucu bağımlıları da bu nedenle sürücü belgesi alamazlar. Beş veya daha fazla kazaya karışan sürücülerin refleksleri kontrol ettirilir. Sürücülerin refleks ve ani karar verme yeteneği iyi olmalıdır.

 

Bedensel Özürlülük :

        Sürücülerin hareket yapma yeteneği tam ve yeterli ölçüde olmalıdır. Baş ve boyun hareketli  %50 den az, belin dönme eğilip bükülme hareketleri % 75 den az olmamalıdır. Yani baş,boyun, omuz, kol, dirsek, kalça ve diz hareketlerinin sınırlı olması halinde araç kullanılabilir.

        Parmak, bacak noksanlığı yada iki ayağı felçli olanlara ortopedi uzmanının izniyle H sınıfı belge verilir. İki el baş parmağı noksanlığında F sınıfı belge verilir. Tek eli olmayanlara sürücü belgesi verilmez.

 

İleri derecede kalp yetmezliği olanlar ve tansiyonu yüksek olanlara, diyabet hastası olanlara sürücü belgesi verilmez.

 

Alkollü Araç Kullanmak : 0.50 promil miktarında hususi araç sürücüleri alkol alabilir. Ama en iyisi hiç kullanmamaktır. Alkollü araç kullanan sürücülere para, hapis, geçici süre sürücü belgesinin geri alınması gibi cezalar verilmektedir.Bir sürücü en fazla refleksleri zayıfladığı için kaza yapar. Az içildiğinde uyarıcı etki , çok içildiğinde uyuşturucu etki gösterir.