KAZA YERİ İLKYARDIM

ÖNLEMLERİ VE

ARAÇ İLKYARDIM ÇANTASI

 

Kaza Yeri Trafik Güvenlik Önlemleri :

Kaza görüldüğünde soğukkanlı olup, paniğe kapılmamalıdır. İlkyardımcı önce kendi aracını emin bir yere park edip ,dörtlü sinyallerini yakmalı karanlık ise aydınlatma için kendi aracının ışılarını kullanmalıdır. Genel trafiği uyarmak için yol üstüne uygun uzaklıklara reflektörleri koymalıdır.

   Bir patlamaya yol açmamak için kaza yerine sigara ile yaklaşmamalı , kazaya uğrayan aracın kontağı kapatılmalıdır.

Kaza Yerinin Zararsızlaştırılması :

Kazazedelerin hemen güvenceli bir yere alınması gerekebilir.Bu nedenle ; Araç içine sıkışmış , ağır bir cismin altında kalmış, yol ortasında veya tehlikeli bir yere düşmüş olan yaralıların veya yangın ve patlama tehlikesi varsa yaralıların hemen araçtan çıkartılıp uzaklaştırılması gerekir. Araç yol ortasında kalmışsa , yoldan geçen araçlar güvenlik için uyarılmalıdır.

Kaza Yerinde Uygun İlkyardım Ortamının Hazırlanması :

Birçok ilkyardım uygulamaları araç içinde yapılamaz bu nedenle  rahat ve güvenli bir yere almak gerekir.

Ancak durumu tehlikeli ise ve acil bir durum yoksa yerinden oynatılmamalıdır. İlkyardımı yapmak için yangın söndürücü ve ilkyardım çantasını alarak araç terk edilir. Hemen arkasından kazazedelere bilinç durumu ,kanamın yeri ,solunum zorluğu ,kırıkları ve aldığı yaraların yeri göz önüne alınarak uygun pozisyon verilir. Kazazedelere verilecek uygun pozisyonda gerekli ilkyardım yapılır.