KANAMALARIN ÖNEMİ VE ÇEŞİTLERİ :

Bir insan da 5-7  litre kan bulunur.Sağlıklı bir vücut ağırlığının ortalama1/13 ‘ü kan dır. Kan vücudu besleyen hayat suyudur.Eğer vücuttaki kanın %20 si kaybedilirse hayati tehlike başlar. Kan kaybı ne kadar çok olursa vücudun beslenmesi de o kadar azalır. Kan kaybından ölür. Bu nedenle kan kaybı önlenmelidir.

 

KANAMA ÇEŞİTLERİ :

 

İç ve dış kanama olmak üzere ikiye ayrılır.

DIŞ KANAMA : Herhangi bir nedenle vücut derisinin bütünlüğü bozularak harabiyete uğrayan damardan kanın vücut dışına çıkmasıdır. Dış kanamlar 3 kısımda incelenir.

1-     ATAR DAMAR KANAMASI : Fışkırarak, kesik kesik akar ve açık kırmızı renktedir.Çok kısa sürede çok kan kaybı olur. Bu nedenle en tehlikeli kanamadır.

2-     TOPLAR DAMAR KANAMSI : Normal şekilde dışarıya akar rengi koyu kırmızıdır.

3-     KILCAL DAMAR KANAMASI : Sızıntı şeklindedir, tehlikeli değildir kendi kendine durabilir.

İÇ KANAMA : Kanın içeriye doğru vücut boşluklarına ve organlara akmasıdır.

İÇ KANAMA BELİRTİLERİ : Baş dönmesi ,halsizlik, soğuk terleme, yüzde solukluk, huzursuzluk, hızlı ve zayıf solunum , el ve ayaklarda soğuma ,hava açlığı , susuzluk hissi.

 

İÇ KANAMALARDA İLK YARDIM :

Kanayan yere göre pozisyon verilir. Hasta genelde sırtüstü yatırılır.  Kazazedeyi şoktan korumak gerekir. Vücut sıcaklığı korunur. Kazazedenin ağzından kan geliyor ya da kusuyorsa başı geriye çevrilir. Bu şekilde kusmuğun akciğerlere kaçması engellenir. Kusan hastalara bir şey yedirilip içirilmez sıkı giysiler gevşetilir, moral verilir, konuşturulmaz , gereksiz hareketlerden kaçınılır. Darbe alınan yere soğuk  su-buz  uygulaması yapılır ve hemen hastaneye götürülür.